🧸 Iekšējā bērna dziedināšana no IFS terapijas perspektīvas ✨

Kas ir Iekšējais bērns? 🤔

Iekšējā bērna balsi var nomākt gadiem, bet tā nepazūd – tā tikai gaida, kad tu būsi gatavs viņu sadzirdēt. Vai tam pienācis laiks? 👂

Iekšējais bērns ir kļuvis par populāru ideju psiholoģijā un personiskās attīstības grāmatās, kursos un kopumā kļuvis par plaši lietotu konceptu. Latviski tulkotas arī vairākas grāmatas📚, kas veltītas Iekšējā bērna tematam ( Stefānija Štāla, "Tavs iekšējais bērns grib atrast mājas", Stefānija Štāla, "Ikviens spēj veidot attiecības" un Džons Bredšovs, "Atgriešanās pie sevis. Sava iekšējā bērna atgūšana un dziedēšana").

Šajā rakstā apskatīšu, kā Iekšējā bērna dziedināšanu saprot IFS (Internal Family Systems) terapijā.

IFS skatījumā iekšējais bērns ir būtiska cilvēka iekšējās pasaules daļa, kas satur emocijas, atmiņas un pārliecības no mūsu agrīnākajām dzīves pieredzēm.

Stefānija Štāla runā par 2 iekšējā bērna veidiem: Ēnas bērns 🌑 un Saules bērns 🌕, proti, pārliecības un atmiņas no bērnības var būt gan pozitīvas, dzīvi apliecinošas, gan tādas, kas ierobežo un sagādā ciešanas. IFS modelī primārais darbs ir ar šo ēnas bērna sadaļu, kam nepieciešams dziedinājums. Tā ir trimdas (exile) daļa psihē - ievainota psihes daļa, kas ir bijusi paslēpta un nospiesta, lai pasargātu no sāpēm.

Kā izpaužas trimdas daļa?

Ir svarīgi saprast, ka iekšējā bērna, trimdas daļa ne vienmēr izpaužas vienādi. Tā var būt:

  • 🎨 Rotaļīgs un zinātkārs bērns, ja viņš juties drošs un mīlēts.

  • 😢 Skumjš un atraidīts bērns, ja viņš piedzīvojis novārtā pamešanu.

  • 😨 Nobijies bērns, ja viņam trūcis atbalsta un drošības.

Kad bērns piedzīvo ļoti intensīvas emocionālās sāpes, kuras pārsniedz viņa spējas tās noregulēt, viņa psihē dabiski rodas aizsargājošās daļas. Šo daļu mērķis ir aizsargāt šīs pieredzes pašas sāpīgākos aspektus - trimdas daļas (exiles). Aizsargājošās daļas ir psihes izdzīvošanas stratēģija - piemērošanās, adaptācija, bet lielākoties tas ilgtermiņā traucē pārstrādāt šīs sāpīgās pieredzes un šos agrīnos ievainojumus izdziedināt. Šīs daļas turpina cilvēkā dzīvot arī kļūstot par pieaugušajiem un veido to, kā reaģējam stresa situācijās, kā veidojam attiecības un kā redzam sevi, proti, kāds ir mūsu pašvērtējums.

Iekšējā bērna dziedināšana ar Patības Palīdzību 💖

IFS uzskata, ka katrā no mums, neatkarīgi no pieredzētā, ir neskarts, vesels kodols – Patība (Self). Šis psihes kodols nav tikai vēl viena psihes daļa; tā ir mūsu būtības centrs, tīras apziņas avots - vieta, kur mīt dziļš miers, gudrība un līdzjūtība.

Patība ir iekšējais terapeits 🌟, kas spēj rūpēties par ievainotajām daļām.

Pat ja dzīves gaitā ir pazaudēts kontakts ar psihes kodolu un ikdienā dominē psihi aizsargājošās daļas, šo kontaktu ir iespējams atjaunot un caur to dziedināt iekšējo bērnu.

Balstoties Patībā ir iespējams aktivizēt līdzjūtību un pieņemšanu, lai varētu izveidot iekšējās attiecības gan ar aizsargājošām daļām, gan ar iekšējo bērnu. Šīs izveidotās jaunās attiecības ir katalizātors vēlmajām pārmaiņām.

🌟 Kāpēc Iekšējā bērna dziedināšana ir svarīga?

Iekšējais bērns aktīvi ietekmē mūsu sajūtas un to, kā piedzīvojam dzīvi; tas veido emocionālās reakcijas un mūsu attiecību paternus. Iekšējā bērna ievainojumu dziedināšana ļauj:

  • 🎉 Atgriezt prieku un kreativitāti: Saikne ar iekšējo bērnu atmodina spontanitāti un dzīvesprieku.

  • Atbrīvoties no dziļām sāpēm: Dziedināšana noņem smagu emocionālo slogu.

  • 💖 Attīstīt līdzjūtību pret sevi: Pieņemt sevi ar laipnību un maigumu.

Iekšējā bērna un Aizsargājošo daļu dinamika IFS

IFS piedāvā skatīties uz iekšējo bērnu kā psihes daļu, ko esam izstūmuši trimdā no apziņas un kura ļoti cieši ir saistīta ar aizsargājošām daļām psihē. Aizsargi sargā, lai sāpīgas un neizturamas pieredzes (iekšējā bērna brūces) nekad neatkārtotos. Šie aizsargi kādreiz bija nepieciešami izdzīvošanai, bet bieži vien tie netīši traucē dziedināt piedzīvotās emocionālās brūces.

  • Aizsargājošā daļa - Perfekcionists 💯: Var likt pārspīlēti stresot un pārmērīgi gatavoties prezentācijai, jo ir bailes, ka, ja tiks pieļauta kāda kļūda, tad iekšējais bērns var piedzīvot noraidījumu. Prezentācija tiek slīpēta un pārbaudīta līdz katram sīkumam, strādājot naktī un baidoties no vismazākās neveiksmes.

  • Aizsargājošā daļa - Iekšējais kritiķis 🗣️: Var pārpludināt psihi ar milzīgu kauna sajūtu pat pie mazākās kļūdas vai neuzmanības. Piemēram, nokavēts darbs vai svarīga tikšanās reize var izraisīt lielu pašpārmetumu vilni.

  • Aizsargājošā daļa - Darbaholiķis 💼: Daļa, kas ierokas darbos, lai palīdzētu nejust iekšējā bērna skumjas un sāpes. Regulāra aizsēdēšanās darbā vai sociālo mēdiju bezjēdzīga skrollēšana palīdz nesajust iekšējās sāpes, kas ir turpat virspusē.

IFS aizsargājošās daļas neuzskata par "sliktām" vai "ienaidniekiem".

IFS pamattēze ir, ka “nav sliktu daļu”. Tā ir ļoti atbrīvojoša paradigma, un mūsu psihe un daļas to novērtē.

IFS šīs aizsargājošās daļas redz kā daļas, kas radušās tikai, lai palīdzētu. Tās ir izveidojušas reakciju stratēģijas, kas sākotnēji ir bijušas ļoti noderīgas, bet šodien bieži vien ierobežo un neļauj būt brīviem un realizēt savas dziļākās vajadzības un mērķus. Dziedināšana sākas, kad pret šīm daļām izturamies ar līdzjūtību un sapratni, palīdzot tām justies droši un pieņemtām. Tad tās var atslābt un ļaut nonākt Psihes kodolam Patībai saskarē ar iekšējo bērnu un dziedināt tā pieredzētās sāpes.

Kā Iekšējais bērns kļūst par izsūtīto trimdas daļu (Exile)?

Pārāk Lielas Sāpes 💔

Kad IFS runā par psihes daļas izsūtīšanu trimdā, tad ar to domāts, ka šī iekšējā bērna daļa tiek apspiesta, noklusināta, lai pasargātu mūs no visu psihi pārņemošām emocijām. Šāda dinamika veidojas, jo agrīnās emocionālās sāpes bija pārāk lielas: bērni bez atbalsta no pieaugušajiem nespēja pārstrādāt intensīvas, spēcīgas emocijas, kā bailes, kauns vai skumjas, un tās tika apspiestas.

Iedomājieties mazu bērnu, kurš piedzīvo, piemēram, vecāku strīdus, emocionālu atstumtību vai pat vardarbību. Šīs sāpes var būt tik intensīvas, ka bērna trauslā psihe nespēj tās pilnībā apstrādāt. Lai sevi pasargātu, šīs sāpīgās emocijas un atmiņas tiek "izstumtas" no apziņas – it kā ieslēgtas "istabā" 🚪, uz kuras durvīm rakstīts "Neienākt!". Šī "istaba" IFS modelī ir tas, ko mēs saucam par iekšējā bērna izsūtījumu - trimdu.

Aizsargu Iejaukšanās 🛡️

Lietojot "istabas" metaforu – kad sāpes kļūst pārāk lielas, bērna psihē izveidojas "aizsargi" (aizsargājošās daļas), kuru uzdevums ir turēt šīs sāpes ieslēgtas un neļaut tām pārpludināt visu psihi.

Trimdas Sekas

Tas, ka iekšējā bērna izsūtītā daļa tika apspiesta, nenozīmē, ka tā pazuda. Tā turpina aktīvi ietekmēt caur zemapziņu, kā sajūtamies noteiktās situācijās, kā tiek pieņemti lēmumi un kā reaģējam. Piemēram, pat neliela kritika var izraisīt sajūtu par noraidījumu, kas sagādā ievērojamas emocionālas sāpes. Vai, redzot, kā kāds cits saņem mīlestības apliecinājumus, var rasties vientulības sajūta, kas sakņojas bērnības atstumtības pieredzē.

Izpratne par iekšējo bērnu kā šo apspiesto-izsūtīto trimdas daļu ļauj skatīties uz emocionālajām reakcijām ar līdzjūtību, atpazīstot tās kā neapmierinātas vajadzības, nevis kā savu trūkumu vai defektivitāti.

Kā sadzirdēt un atpazīt Iekšējo bērnu sevī? 👂

Iekšējais bērns bieži komunicē netiešā veidā. Kad tas tiek “aktivizēts” noteiktās dzīves situācijās, tā “balss” var izpausties kā:

  • Pēkšņas un spēcīgas emocijas: 😢 Bailes, skumjas vai kauns. Piemēram, strīds ar partneri var izraisīt spēcīgu pamestības sajūtu, vai nevainīgs kolēģa komentārs var pēkšņi izraisīt spēcīgu kauna vai mazvērtības sajūtu, kas ir neproporcionāla konkrētajai situācijai.

  • Fiziskas sajūtas: 😫 Piemēram, smagums krūtīs, saspringums plecos, 'kamols kaklā' vai vēdersāpes bez acīmredzama medicīniska iemesla.

  • Uzvedības reakcijas: 🎭 Piemēram, noslēgšanās, pēkšņs dusmu izvirdums vai vēlme saņemt apstiprinājumu no otra, pārmērīga piekāpšanās citu vēlmēm, izvairīšanās no konfliktiem, perfekcionisms, pārmērīga ēšana, vai tieksme pēc atkarību izraisošām vielām...

Kad šos signālus atpazīst kā iekšējo bērnu, tas ļauj uz tiem paskatīties līdzjūtīgāk.

Kāpēc Iekšējā bērna dziedināšana ir svarīga💖?

Emocionālā labsajūta un personības autentiskums ir balva, kas ir saistīta ar iekšējo bērnu, kas ar mums ir labā kontaktā un viņu vairs nenomoka pagātnes sāpes.

Caur iekšējā bērna dziedināšanu nonāk pie:

  • Labākas emociju pārvaldības: 😌 Trigeri tiek būtiski samazināti.

  • Uzlabotām attiecībām: 🤝 Caur dziedinātu iekšējo bērnu ir iespējams veidot patiesākas, autentiskākas attiecības ar citiem.

  • Pieaugošas sevis pieņemšanas un mīlestības pret sevi: 🥰

Tavs iekšējais bērns nav vājums vai nepilnība; tas ir ceļš uz izaugsmi un dziedinājumu no pagātnes sāpēm. 💖

IFS perspektīva piedāvā labu dziedināšanas ceļu un metodoloģiju. Ja Tevi tas uzrunā, piesakies uz bezmaksas konsultāciju! 📞